Ayakkabılara fısıldayan adam


46
110 shares, 46 points

Ayakkabılarınızı parlatmak için Tokyo’ya uçar mıydınız?

Japonya’nın en iyi ayakkabı cilasına ulaşmak için Tokyo’nun alışveriş caddesi Aoyama’ya gitmelisiniz. Orada, bir gece kulübünün üst katına gizlenmiş penceresiz bir atölyeyle, Brift H. ile karşılaşacaksınız.

Başka bir yerde daha iyi lostracılar olduğunu söyleyenler olacaktır –her insanın mutlaka kendisine yakın yerlerde favori bir lostracısı vardır– ancak bunu söylemek boynumun borcu: Bu atölyedeki iki adam, dünyanın en iyi ayakkabı cilalama ve parlatma / bakım deneyimini yaşatıyor.

Atölye ufacık. Hemen girişinde sizi bir bar karşılıyor. Bu barın raflarında beklendiği gibi artizan viskiler değil, Brift H.’in özel ayakkabı cilaları yer alıyor. Bahsi geçen özel cila, el kremi kadar masum; muhtemelen bir amatörün elinde hiçbir işe de yaramayacaktır, ama bu ürünlerin dilinden anlayan ustaların elinde gerçek bir kurtarıcıya dönüşüyor.

Brift H. lostra salonunda ustalar eldivensiz çalışıyor; fotoğrafta Jacobson’un arkadaşı Chris Dox’la Takehiro Kitami ve kurucu Yuya Hasegawa bir arada; Hasegawa ve Yuki Kotani ustalıklarını gösteriyor.

Brift H.’in sahibi, 34 yaşındaki Yuya Hasegawa, 20 yaşındaki “beş parasız” günlerinden bugüne kariyerini nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. Bu arada, Brift H. kelime anlamı itibarıyla İngilizcede parlaklık anlamına gelen bright, ayakkabı anlamına gelen footwear ve Hasegawa kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. “Yatırıma gerek olmayacak bir iş kurmam gerekiyordu,” diye anlatıyor Hasegawa. “Tokyo İstasyonu’nda ayakkabı cilalayabileceğimi düşündüm. İlk günümde, 7.000 yen kazanmıştım. (332 lira) Ondan dört yıl sonra da kendi yerimi açmayı başardım.” Şirket, o günden bu yana iki lostra şubesine daha kavuştu. İki yıl önce Yuyasan, Londra’daki Dünya Ayakkabı Parlatma Şampiyonası’nı kazandı. Yuya-san müşterilerinin ismini paylaşmak konusunda fazlasıyla ketum; tek bildiğimiz, Brift H.’in düzenli müşterilerinin Japonya’nın en iyi giyinen ve en varlıklı iş insanlarından oluştuğu.

Orada yaptırdığım ilk cila neredeyse bir saat sürdü ve beyaz bir gömlek giymiş Yuya-san tarafından eldiven kullanılmadan, elle yapıldı. Günün sonunda gömleğinin manşetinde cilanın lekesi bile yoktu. Yuya-san, ayakkabının tabanını ve topukların kenarını keskinleştirmek için 600 kumlu zımpara kâğıdı kullandı. Tercümanlık görevini üstlenen arkadaşım aracılığıyla ayakkabıların burnunun parlak veya mat olması arasında seçim yaparak işlemi tamamladık. Şampanya bardağında servis edilen yeşil çayla da atölye geleneklerini yerine getirmiş olduk.

FOTOĞRAF: MATT JACOBSON


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

46
110 shares, 46 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaştım Şaştım
0
Şaştım
Bu mu ? Bu mu ?
0
Bu mu ?
Feryat Ediyorum Feryat Ediyorum
0
Feryat Ediyorum
Hassstir Hassstir
0
Hassstir
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Aşık oldum Aşık oldum
0
Aşık oldum
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Demedi Deme

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir